1. Anasayfa
  2. Windows
Trendlerdeki Yazı

Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? 2024

Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? 2024
0

Dizüstü bilgisayarların pil süresini uzatmak son derece kolay. Bir kaç ayar ile pil süresini uzatabiliriz. Bilgisayarın pil sağlığı, çok iyi olmasına gerek yok. Pil sağlığı önemlidir, ama bazı ayarlar sayesinde pil süresini uzatmak mümkün. Ayarları doğru bir şekilde uygularsanız pil süresinde ki artışı net bir şekilde görebilirsiniz.

Neler Yapılmalı?

Pil Tasarruf Modu

Pil tasarruf modu sayesinde bir çok özelliği kısıtlayabilirsiniz. Kısıtlanan özelliklerin sayesinde pil süresinde artış beklenebilir. Pil tasarruf modu bilgisayarınızı yavaşlatabilir!

Uygulamalar ve Programlar

Kullanılmayan uygulamaları ve programları kaldırın. Gereksiz programlar ve uygulamalar arka planda çalışıyor. Arka planda çalışan programlar pil tüketimini arttırıyor.

Bilgisayara Bağlı Cihazlar

Usb, bluetooth gibi cihazlar bilgisayara bağlı kalması pil tüketimini arttırmaktadır. Bağlı cihazları çıkarın. Bluetooth her zaman kapalı kalsın.

Başlangıçta Çalışan Programlar

Bilgisayar açılışında çalışan programları devre dışı bırakmalısınız. Gereksiz yere arka planda çalışan programlar bilgisayarı hem yavaşlatır hem de pil süresini kısaltır.

Ekran Parlaklığı

En fazla pil tüketen bölüm ekrandır. Ekran parlaklığının yüksek olması pili kısa sürede bitirebilir. Düşük ışıkta bulunuyorsanız ekran parlaklığını düşürün. Ekranı göreceğiniz düzeyde; parlaklığı düşürün.

Güç Modu

Güç modu, güç verimliliği olarak ayarlayabilirsiniz. Güç verimliliği modun da bilgisayar yavaş çalışabilir!

Enerji Önerileri

Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda enerji önerileri bölümü bulunmakta. Ayarlar > Sistem > Güç ve Pil, hemen üst kısımda enerji önerileri bölümü bulunmakta. Tüm önerileri uygulayın. Pil ömrü, bu öneriler sayesinde artacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir