1. Anasayfa
  2. Mobil
Trendlerdeki Yazı

Telefondaki Veriler Nasıl Korunur?

Telefondaki Veriler Nasıl Korunur?
0

İşletim sistemi fark etmeksizin tüm marka telefonların veri güvenliğini sağlamak için bazı tüyolar vereceğim. Veri güvenliği son derece önemlidir. Veri güvenliği sağlanmaz ise banka bilgileriniz, kişisel bilgileriniz gibi önemli bilgiler bir başkasının eline geçebilir. Bazı konulara dikkat ederek telefonun veri güvenliğini koruyabilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bluetooth

Cihazların sizin telefonunuza erişmesini sağlayabilir. Bu sebepten dolayı Bluetooth; kullanmadığınızda kapatmalısınız.

Wİ-Fİ

Herkes tarafından kullanılan Wİ-Fİ ağlarına bağlanmayın. Bu ağlar birçok risk taşımaktadır. Farkında olmadan tüm bilgilerinizi çaldırabilirsiniz.

Güç

Haftada en az 2 defa telefonunuzu kapatın veya yeniden başlatın. Telefonu yeniden başlatmanız çok daha iyi olacaktır. Telefonun yeniden başlaması, tüm sistemin yeniden başlaması anlamına geliyor.

Uygulamalar

Gereksiz uygulama kullanmayın. İşinize yaramayan uygulamaları telefondan kaldırın. APK; uygulama yüklerken güvenilir kaynaklardan indirdiğinizden emin olun. APK; zararlı yazılımlar yüklemenize olanak sağlayabilir.

Bağlantılar

Size gönderilen bağlantılara dikkat edin! Genellikle Mail üzerinden gönderilen bağlantılar zararlı olabilir. Her bağlantıya tıklamamaya özen gösterin.

Şifreler

Şifre oluştururken özel karakter kullanın. Herkes tarafından kullanılan şifreleri kullanmayın. Büyük harf, özel karakter, sayı şeklinde şifre oluşturun. Bazı uygulamalar iki adımlı doğrulama imkanı sunuyor. İki adımlı doğrulama kullanmanız bir çok riski düşürecektir.

Güncellemeler

Yazılım güncellemelerine her zaman dikkat etmelisiniz. Telefon yazılımı, uygulamaların güncellemeleri, Play Store güncellemeleri, güvenlik güncellemeleri, güncelleme yayınlanmışsa hemen güncelleyin. Güncelleme son derece önemlidir. Güncelleme yapılmazsa telefonunuz saldırılara açık hala gelebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir