1. Anasayfa
  2. Windows

Windows Sanal RAM Nasıl Arttırılır?

Windows Sanal RAM Nasıl Arttırılır?
1

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda kolay bir şekilde RAM arttırabiliyoruz. Windows, otomatik olarak sanal ram arttırıyor. Bizim yapacağımız işlem, manual olarak istediğimiz boyutta RAM arttırmak olacak.

Windows Sanal RAM Ne İşe Yarar?

Bilgisayarın RAM boyutu az ise, sanal RAM çok işinize yarayabilir. Sanal RAM, bilgisayarın depolama alanını kullanarak bir bölüm oluşturur. Windows, oluşturulan bölümü kullanarak hafıza sağlar. Bu, hafıza sayesinde, bilgisayar normal RAM gibi kullanım sağlar. Bilgisayarın daha fazla RAM kullanması bir çok sorunu engellemektedir. Oyunlarda daha iyi performans sağlar. Arka planda daha fazla uygulamanın çalışmasını sağlar. Kısaca bilgisayar eksiye göre daha hızlı çalışır.

Windows Sanal Bellek Kullanımı

Windows default ayarlarda belli kullanım yoğunluğuna göre RAM boyutunu arttırıyor. Manual olarak RAM boyutunu arttırmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

Denetim masasına giriş yapın. Arama yerine, gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle yazın. Çıkan sonuçlardan gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle seçeneğini bulun.

Performans ayarlarına tıklayın.

Sanal bellek değiştir seçeneğine tıklayın.

Buradan, tüm sürücülerde disk belleği dosya boyutunu otomatik yönet seçeneğini kaldırın. Daha sonra özel boyut seçeneğine istediğiniz RAM boyutunu yazın. 1GB 1024MB dir. Örnek olarak 2 GB arttırmak istiyorsanız 2048MB yazmanız gerekiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Sanal rami biraz arttirdim, teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir