1. Anasayfa
  2. Mobil

Android Cihazların Sistem Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Android Cihazların Sistem Özelliklerine Nasıl Bakılır?
0

Android tabanlı işletim sistemi kullanan cihazların sistem özelliklerine çok basit bir şekilde bakabiliyoruz. Telefon, tablet fark etmeksizin Android olan cihazların sistem özelliklerine bakabiliriz. Cihazın sistem özelliklerine bakmak için bir program kullanmamız gerekiyor. Bu program ile cihazın tüm özelliklerine bakabilirsiniz.

Link üzerinden programı indirebilirsiniz: İndirmek İçin Tıklayın

Alt bölümde eklediğim resimlere bakarak, örnek özellikleri görebilirsiniz.

İşlemci bölümünde, işlemcinin modeli, üretim nanometresi, çekirdek saat hızı, çekirdek sayısı, çekirdek mimarisi gibi özellikleri öğrenebilirsiniz. İşlemcinin iyi olduğunu çekirdek sayısı, çalışma hızı, önbellek, nanometre gibi özelliklerden anlayabiliriz.

Ekran özellikleri alt resimde örnek olarak gösterdiğim şekildedir. Ekran özelliklerinde dikkat edilmesi gereken kısım, ekran yenileme oranı, piksel yoğunluğu, ekran çözünürlüğü, kullanılan panel. Bir çok teknoloji uzmanı Amoled ekran önermektedir. Amoled ekran, siyahları daha siyah göstermektedir. Amoled ekranın ekran görüntüsü IPS panele göre daha iyidir.

Sistem özellikleri, bu kısımda cihazın modeli, ram boyutu, depolama alanı, bluetooth versiyonu gibi özellikleri öğrenebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bölüm ise tabii ki ram boyutu olacaktır. Ram boyutunun yüksek olması cihaza olumlu anlamda etki etmektedir.

Batarya, bu bölümde bataryanın kapasitesi, sıcaklığı, batarya sağlığı gibi özellikler gösterilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken kısım bataryanın sıcaklığı ve sağlığı olacaktır. Batarya sağlığı çok önemlidir. Batarya sağlığının kötü olması performansı azaltır ve bataryanın çabuk bitmesine neden olur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir