1. Anasayfa
  2. Windows

Windows Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Windows Güvenliği Nasıl Sağlanır?
0

Windows bilgisayarımızın güvenliğini sağlamak son derece önemlidir. Bilgisayarımızda her türlü işlem yapıyoruz. Banka bilgilerimiz, e-devlet bilgilerimiz gibi önemli denecek bilgileri çoğu zaman bilgisayarımız aracılığıyla kullanıyoruz. Bu sebeplerden dolayı bilgisayarın güvenliğine önem vermeliyiz.

Windows’u Güvenli Tutmak için Neler Yapılmalı?

Programlar

Kullandığımız programların bilindik olması önemli. Herhangi bir program kullanma ihtiyacı duyuyorsanız mutlaka programı resmi sitesinden indirmelisiniz! Bazı web siteler programların içine virüs ekleyebiliyorlar. Zorunlu bir durum olmadığı sürece programları resmi sitelerden indirin.

Güncellemeler

Windows güncellemeleri haftalık olarak kontrol edilmeli! Bazı durumlarda işletim sistemi (Windows) açık verebiliyor. Açıklar sadece güncelleme yoluyla giderilebilir. Microsoft Store, uygulamaları da güncel tutulmalı. Ne olursa olsun Windows güncel olmalı aksi takdirde tehditlere açık hale gelebilirsiniz.

Virüs Programı Kullanın

Güvendiğiniz bir virüs programı kullanın. Windows ile beraber gelen virüs programını kullansanız da olur. Mutlaka virüs programının güncel olmasına önem gösterin. Virüs programını hiç bir durumda kapatmayın aksi takdirde bir çok tehditle karşı karşıya kalabilirsiniz! Virüs taramasını ayda bir iki defa çalıştırmayı unutmayın.

Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Bilgisayarı haftada bir iki defa yeniden başlatın. Hem bilgisayarınız hızlanacak hem de tehditlere karşı bir önem almış olacaksınız. Bilgisayarın yeniden başlatılması, işletim sisteminin yeniden başlaması anlamına geliyor. Arka planda çalışan tüm programlar yeniden başlar ve başladığı sırada virüs programı bu programları tarar. Virüs programı tarama sıradanda virüs içeren programları bildirir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir