1. Anasayfa
  2. Mobil

Android Telefonlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Android Telefonlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?
0

Android, bir çok cihazın kullandığı işletim sistemidir. Akıllı telefonlardan vazgeçemiyoruz, gün içinde bir çok defa telefona bakıyoruz. Bu sebepten dolayı pil süresinde kısalma oluyor ve gün içinde telefonu bir çok defa şarja takmamız gerekiyor. Bu yazıda detaylı bir şekilde pil süresini nasıl daha fazla uzatabiliriz, bu konuyu ele alacağız. cihazlar arka planda bir çok uygulama çalıştırıyor, arka planda çalışan uygulamalar pil ömrünü kısaltıyor. Telefonlarda batarya durumu da çok önemlidir. Telefon eski bir cihaz ise batarya değişimi gerekebilir. Bu yazıda batarya durumunun iyi olduğunu varsayarak, bazı özellikleri kapatıp veya açmanız halinde daha fazla ekran süresi alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Neler Yapmalıyız?

Pil Tasarruf Modunu Açın
Bu özellik bir çok özelliği kısıtlar ve telefonunuz daha az güç harcar. Bu durumda ise daha az şarj yediğinden dolayı daha fazla ekran süresi alırsınız.

Wi-Fİ, Bluetooth, Mobil Veri, Kapatın
Öncelikle mobil veri çok fazla pil tüketir, Wi-Fİ yakınınızda ise asla mobil veriyi kullanmayın! Bu özellikleri kullanmıyorsanız, her zaman kapalı kalmasına önem gösterin.

Konum Hizmetlerini Kapatın
Konum, gerekmedikçe açık kalmasın. Konum, ciddi şarj tüketmektedir ve sürekli açık kalması şarjın hemen bitmesini sağlar.

Her Zaman Açık Ekranı Kapatın
Amoled veya Oled ekranlarda sunulan bu özellik, çok aşırı şarj tüketmese de kapalı kalması şarjın yavaş bitmesini sağlayabilir.

Ekran Parlaklığını Azaltın
Ekran parlaklığı ciddi pil tüketir. Güneş ışığının az olduğu yerlerde ekran parlaklığını azaltın yada otomatik ekran parlaklığı özelliğini aktif edin.

Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın
Telefonu gözden geçirin ve işinize yaramayan, kullanmadığınız uygulamaları kaldırın. İşinize yaramayan uygulamaları kaldırmanız size çok fayda sağlayacaktır.

Senkronisazyon Özelliğini Kapatın
Bu özellik arka planda çalışır ve anlık bildirimleri, bazı uygulamaları arka planda günceller ve size iletir. Örneğin: gelen mailleri, anlık günceller ve size iletir. Bu özelliği kapatmanız olumlu yönde pil süresine yansır.

Bildirimleri Kapatın
Gereksiz bildirimleri kapatmanız halinde şarj süresinde artış beklenebilir. Gereksiz bildirimler sizin dikkatinizi de dağıtır ve gereksiz bildirimleri kapatmanız her yönden sizin yararınıza olacaktır.

Animasyon Duvar Kağıtları Kullanmayın
Bu duvar kağıtları ciddi pil tüketir. Bu durumda pil ömrünü kısaltabilir! Hareketsiz duvar kağıtlarını tercih etmeniz pil ömrüne olumlu yansıyacaktır.

Oled, Amoled Ekranlarda Koyu Mod Özelliğini Aktif Edin
Koyu mod, amoled, oled ekranlarda pil süresini arttırmaktadır. Kesinlikle aktif edilmesi gereken bir özelliktir. Koyu bir duvar kağıdı kullanmanızda pil ömrünü iyileştirmektedir.

Uygulamaları Güncel Tutun
Kullandığınız uygulamaları güncel tutmaya önem gösterin. Otomatik güncelleme özelliğini kapatmanız + olarak yansır ama manuel güncelleme yapmanız gerektiği için güncelleme yapmayı unutabilirsiniz. Bu durumda otomatik güncelleme özelliği açık kalabilir veya kapatabilirsiniz, haftalık güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.

Telefon Şarj Olurken Ellemeyin
Telefon, şarj olduğu sırada oynamanız pek sağlıklı olmayacaktır. Özellikle telefon şarj oluyorken oyun oynamanız bataryaya ciddi zararlar verebilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir