1. Anasayfa
  2. Mobil

Android Cihazların Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Android Cihazların Güvenliği Nasıl Sağlanır?
0

Bu yazımızda Android tabanlı cihazların güvenliği nasıl sağlanır ile ilgili bilgiler vereceğim. Android işletim sistemini kullanan cihazlar çoğunlukla; telefon, tablet gibi cihazlar. Android, Google tarafından 2008 yılında piyasaya sürüldü. 2008 tarihinden bu yana Android yazılımı sürekli geliştirilmekte. Bazı kullanıcılar android ile ilgili güvenlik endişeleri olabiliyor. Sizlere aktaracağım bilgilerle Android cihazlarınızı kolay bir şekilde güvende tutabilirsiniz.

Güncellemeler

Cihazımızda ilk dikkat etmemiz gereken unsurlardan biri kesinlikle telefon güncellemeleri ve güvenlik güncellemeleri olacak. Manuel olarak ayda bir veya iki defa güncellemeleri kontrol etmeniz, çok daha sağlıklı olur. Güncellemeler; güvenlik açıkları, yazılım sorunları, gibi bir çok olumsuz durumu giderilmesine yardımcı olur.

APK Uygulamaları

Play Store haricinden indirdiğiniz APK dosyaları telefonunuz veya tabletiniz için çok zararlı olabilir. Çok gerekmedikçe kesinlikle APK indirmeyin veya yüklemeyin. Cihazınıza ciddi zararlar verebilir. Yüklediğiniz APK, sizin haberiniz olmadan arka planda çalışıyor olabilir. Arka planda çalışması demek cihazınızın bazı bilgilerine erişim sağlıyor olabilir. APK dosyasını yüklemeden, hangi siteden indirdiğinize göz atın. Güven vermeyen bir site ise kesinlikle APK’yı yüklemeyin.

İzinler

Herhangi bir uygulama yüklendikten sonra sizden bazı izinler isteyecektir. Güvenmediğiniz uygulamalara her izini vermeyin. Örnek: bazı uygulamalar mesajlar, kişiler gibi uygulamalara erişim izni ister, izin verildikten sonra kişilere ve mesajlara erişim sağlayabilir. Gerekmedikçe uygulamalara önemli izinler vermeyin.

Ekran Kilidi

Ekran kilidi çok ama çok önemli bir unsurdur. Ekran kilidi sayesinde başka bir cihazdan sizin cihazınıza erişim yapılmasını kısıtlar. Ekran kilidi sizi bir çok tehlikeden koruyabilir. Sizin bilginiz olmadan hiç bir işlem yapılamaz. Ekran kilidinizi oluşturmadıysanız hemen şimdi oluşturun.

Bu belirttiğim bilgiler en önemli bilgilerdi. Kendinizi daha güvende hissetmek için virüs taraması, uygulaması kullanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir